İş

Perrigo hisseleri kazanç ve gelir artışıyla %1 yükseldi; FY beklentilerini teyit etti

DUBLIN – Tüketici Kişisel Bakım Ürünleri alanında lider bir tedarikçi olan Perrigo Company plc (NYSE: PRGO), 30 Mart 2024 tarihinde sona eren ilk çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını bugün açıkladı.

Şirket, 0,23 dolar olarak öngörülen hisse başına düzeltilmiş seyreltilmiş kazancını (EPS) analist beklentilerini 0,06 dolar aşarak 0,29 dolar olarak bildirdi. Çeyrek geliri, 1,09 milyar dolarlık konsensüs tahmininin biraz üzerinde, 1,1 milyar dolar olarak açıklandı. PRGO hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,1 artış gösterdi.

Perrigo’nun ilk çeyrek performansı, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla net satışlardaki %8,4’lük düşüşe rağmen dayanıklılık gösteriyor. Bu düşüş temel olarak organik net satışlardaki %7,0’lık düşüşten kaynaklandı ve büyük ölçüde bebek mamalarındaki net satışların düşmesinden kaynaklanan 4,3 puanlık etki ve şirketin Tedarik Zincirini Yeniden Keşfetme Programı kapsamında marjları artırmayı amaçlayan SKU önceliklendirme eylemlerinden kaynaklanan 3,6 puanlık etkiden kaynaklandı. Bu faktörler, diğer iş alanlarındaki organik net satış büyümesinden kaynaklanan 0,9 puanlık etki ile kısmen dengelenmiştir.

Başkan ve CEO Patrick Lockwood-Taylor çeyrek sonuçlarını değerlendirirken, ABD’de ilk kez reçetesiz satılan oral kontraseptif Opill®’in başarılı lansmanını ve net satışlarda %4,7’lik bir artış kaydeden Uluslararası Tüketici Öz Bakım (CSCI) segmentindeki güçlü büyümeyi vurguladı. Lockwood-Taylor ayrıca bebek mamasının beklenen ve önemli finansal etkisine dikkat çekerek, ekibin işin geri kalanında anlamlı brüt ve işletme marjı artışı sağlama becerisini övdü.

İleriye dönük olarak Perrigo, 2024 mali yılı görünümünü yeniden teyit etti ve 2,56 dolarlık analist konsensüsü ile uyumlu olan 2,50-2,65 dolarlık düzeltilmiş seyreltilmiş EPS aralığını korudu. Şirketin tüm yıla ilişkin beklentilerine duyduğu güven, operasyonel önceliklerini ve yılın ikinci yarısında üretim hacimlerinde beklenen toparlanmayı yansıtıyor.

Perrigo’nun ilk çeyrekte elde ettiği başarılar, büyüme ve verimliliği artırmayı amaçlayan daha geniş bir strateji olan Project Energize’ın bir parçasıdır. Şirket ayrıca HRA Nadir Hastalıklar işini elden çıkarma sürecinde olup, elde edilen geliri borç ödemesi için kullanmayı planlamaktadır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu